Knihovna, kavárna a komunitní centrum v jednom. To je Rael’s Books & Coffee Corner. Místo, kde se lidé setkávají, vzdělávají a diskutují nad lahodným šálkem keňského čaje. Díky práci skupiny dobrovolníků se komunitní centrum 24. února 2023 otevřelo pro první zákazníky.
Fotogalerie
Příběh
Prvopočátky Rael’s Books & Coffee Corner sahají do roku 2021. Tehdy nám došlo, že oblasti chybí příjemné místo, kde by se lidé jednoduše setkávali. Mezilidská interakce je pro život velice důležitá, přičemž ne vždy je vhodné a pohodlné scházet se u někoho doma. Nejbližší veřejné místo, kde se místní mohli scházet, bylo od naší vesnice vzdálené 30 minut jízdy. Kromě toho v celé oblasti není jediná kavárna, a v celém regionu pak ani knihovna. Nejbližší knihovna byla vzdálená více než 3 hodiny jízdy. Rozhodli jsme se proto skombinovat knihovnu a kavárnu dohromady, a zřídit komunitní centrum.Komunitní centrum se nachází na novém pozemku, který pro projekt daroval Kennedy. Pozemek leží u silnice, má napojení na elektřinu a od naší školky a školy je vzdálený cca 15 minut chůze. Nachází se navíc v těsné blízkosti střední školy Unga, jejíž studenti i učitelé začali komunitní centrum hojně využívat hned od jeho otevření.
Nyní už je centrum v plném provozu. Lidé si chodí číst anglické a svahilské knihy do knihovny nebo poklábosit do kavárny. V kavárně místní milují zejména chapati a mandazi. Tyto slané placky nebo sladké vdolečky nejčastěji zapíjí speciálně připravovaným čajem s mlékem. Pheobe a Evaline, které v kavárně obsluhují, navíc každý den připravují oběd, například ugali s masem nebo jinou lokální pochoutku. A protože jsou to holky na správném místě, není divu, že k nám pravidelně míří lidé ze širokého okolí.
Centrum využíváme i na pořádání vzdělávacích seminářů. Začali jsme s přednáškami o sexuální výchově, jejíž výuka v oblasti doposud zoufale chyběla. Pod vedením zkušených místních mentorů nyní pořádáme každé dva týdny semináře, které může zdarma absolvovat okolní mládež. Netřeba asi dodávat, že zájem je enormní. Rádi bychom portfolio workshopů do budoucna rozšířili. Místní by si přáli workshopy práce s počítačem, výuku cizích jazyků, či speciální kroužky pro ovdovělé ženy, které by účastnicím pomohly překonat těžkou životní situaci.
Jak pomoci?
Můžete se stát patrony nového workshopu na výše zmíněná témata. Náklady na jednorázový jednodenní workshop činí 1000 korun. Ideální by však bylo, kdyby se jich mohlo konat víc, ideálně třeba v nějaké pravidelnosti, jako je tomu i u workshopů sexuální výchovy, jejichž laskavou patronkou je Valeria Bankoova a také firma ThermVisia. Do komunitního centra se vejde až 40 účastníků. Z patronova příspěvku jim zakoupíme lehké občerstvení a zaplatíme profesionální lektory.Pomoct můžete rovněž darováním jakýchkoliv anglických knih. Naše knihovna je nyní zaplněná přibližně z poloviny, je tedy jasné, co je hlavním cílem – mít ji plnou celou. Oceníme opravdu jakýkoliv typ knih, pro děti i dospělé, knihy naučné i beletrii. Musí však být kompletně v angličtině.
Vážíme si samozřejmě i finančních příspěvků určených na nákup svahilských knih v Keni. V případě takového daru prosím toto určení uveďte do poznámky k platbě. My vám pak pošleme fotku toho, co přesně jsme z vašeho příspěvku pro knihovnu zakoupili.
V neposlední řadě můžete pomoci i tím, že se do komunitního centra vydáte pracovat jako dobrovolník nebo dobrovolnice. Pro více informací nás prosím kontaktujte.