Příběh

Počátky Projektu Rael sahají do roku 2013, kdy si Honza s Kennedym uvědomili, že v oblasti Unga, na západě Keni, zoufale chybí trvalá mateřská školka. Ta v dětském vývoji představuje jedno z nejvýznamnějších období. Kennedy s Honzou se s tím rozhodli něco udělat.

Kennedy pro projekt věnoval vlastní pozemek, Honza začal budovat tým a shánět peníze na stavbu. První se připojila Šárka, která uspořádala prodejní výstavu svých fotek a obrazů. S Honzou také začali pořádat cestovatelské přednášky a promítání s africkou tematikou. Přidal se Matěj s Martinem, kteří vytvořili webové stránky a celý projekt tak zase posunuli o kus dál. Další byl David, který organizuje větší akce na podporu projektu. David také založil zapsaný spolek Rael, což nám mj. umožnilo získávat sponzorské dary a mít projekt oficiálně zastřešený.

Začátky stavby sahají do let 2015 a 2016, kdy došlo k oplocení pozemku a jeho vyčištění od kamenů a keřů. Prvními zásadnějšími pracemi bylo vykopání studny a výstavba toalet. Došlo také k vysázení některých plodin a později i zpevnění plotu. Poté se veškeré úsilí vrhlo na shánění finančních prostředků pro stavbu hlavní budovy školky. Plán byl postavit čtyři místnosti — tři pro děti a jednu jako kabinet pro učitele. Začátkem roku 2018 byly peníze připraveny, a v únoru tak mohla stavba začít. O několik měsíců později již byla položena střecha a postupně se dodělávaly drobné úpravy. Koncem roku 2018, těsně před oficiálním otevřením, jsme díky rychlé pomoci našich sponzorů stihli postavil ještě kuchyň, kde se dětem připravují snídaně a obědy.

3. ledna 2019 nic nebránilo tomu, aby se školka otevřela a přišly do ní první děti. Trvalo pouze několik měsíců, než se téměř naplnila její kapacita, která byla v té době stanovena na 90 dětí (rozdělených do tří tříd). Toto číslo zahrnovalo i 25 nejchudších dětí a sirotků, jejichž školné je hrazeno individuálními podporovateli v České republice i v zahraničí. Od začátku jsme tím chtěli ukázat, že bude školka dostupná pro všechny — i pro ty, kteří by si ani drobné „školkovné” nemohli dovolit.

Školka se postupně rozšiřovala. Dokončili jsme studnu, kuchyň i jídelnu, aby mohly děti jíst společně u stolu. Jedna z prvních dobrovolnických skupin zvládla postavit dětské hřiště a budovu školky namalovat veselými africkými motivy. Později jsme přistavěli ještě jednu třídu a kapacitu školky (a částečně už základní školy) tak rozšířili na 120 dětí. V době covidové jsme postavili izolační domek, který měl sloužit jako karanténa pro děti s příznaky onemocnění. Nikdy však nebyl využit, proto nyní slouží jako domek pro dobrovolníky, když zrovna přijedou do Keni pracovat.

K zásadnímu rozvoji projektu došlo v roce 2022. Postavili jsme nový pevný plot a zpevnili příjezdovou cestu, takže už není nebezpečná pro motorky, na kterých rodiče do školky často vozí své děti. A co víc – dostali jsme nový pozemek, vzdálený cca 15 minut chůze od školky. V létě roku 2022 na něm vyrostlo komunitní centrum, které pak zprovoznila dobrovolnická skupina v únoru 2023. Nyní už v něm probíhají výukové semináře a centrum slouží také jako knihovna a kavárna. V druhé polovině roku 2022 došlo navíc k dalšímu nečekanému rozvoji. Díky enormní podpoře dárců a podporovatelů jsme ještě před koncem roku mohli dokončit stavbu základní školy, která na školku plynule navazuje a děti tak nemusí chodit jinam. Základní škola je v Keni formálně jen do 6. třídy, pak už jde o školu střední.

Na začátku ledna 2023 jsme tak mohli přivítat až 310 dětí v osmi třídách. Počet sirotků a nejchudších dětí v našem podpůrném programu se rozšířil na více než 80. Jelikož mnoho dětí dochází do školy z poměrně velké vzdálenosti, v průběhu roku 2023 jsme mohli díky štědrému daru firmy ThermVisia zakoupit dva školní minibusy, které děti každé ráno sváží do školy a odpoledne zase domů. Rozšířit jsme museli i řady zaměstnanců, kterých je nyní už přes 40. Máme mimo jiné 3 kuchařky, 8 hlídačů, 8 učitelek a jednoho učitele, zahradníky či knihovnici. Nejnověji jsme do týmu přibrali asistentku pro práci s postiženými dětmi, kterých máme ve škole několik. Projekt na místě řídí Kennedy ve spolupráci s ředitelkou Caroline a koordinátorkou Dolphine. Honza na vše dohlíží a koordinuje práci týmu v České republice.

K nejnovějšímu rozšíření došlo v lednu 2024, kdy jsme zakoupili nový pozemek u vesnice Oboch. Cílem je postavit zde střední školu, aby naši šesťáci nemuseli pro 7. třídu hledat novou školu. Nyní máme necelý rok na to, abychom se střední školu pokusili postavit, minimálně první tři ročníky (v Keni tzv. Junior Secondary). Jedna třída zde už stojí a tento rok ji budou provizorně využívat školkové děti. Aktuální kapacita tak je 350 dětí. Od roku 2025 se sem přesunou nejstarší ročníky, včetně právě 7. třídy.

A proč právě Projekt Rael? Rael je holčička, kterou Honza, David a Šárka poznali v Keni. Rael měla těžké dětství, jehož významnou část strávila v dětském domově. S nepříznivým osudem se však pere a bojuje. Proto se školka a celý projekt jmenují po ní. Připomíná nám, že i my dokážeme překonat překážky a projekt dál rozvíjet.

ŠKOLKA
ZÁKLADNÍ ŠKOLA
KOMUNITNÍ CENTRUM
FOTBALOVÝ TÝM
PODPORA SIROTKŮ A NEJCHUDŠÍCH DĚTÍ