Program na podporu sirotků a dětí z nejchudších rodin vznikl ruku v ruce s otevřením školky. Naším cílem totiž od začátku byla dostupnost vzdělání pro všechny, bez ohledu na společenský status nebo nepříznivou životní situaci. Aby bylo z čeho platit výplaty učitelům a jídlo dětem, rodiče dětí platí měsíční školné. Těm, kteří si ani drobné školné nemohou dovolit, umožňujeme platit v produktech, např. ovocem či zeleninou z vlastních zahrádek. No a těm, kteří nemohou vůbec nijak zaplatit, hledáme individuální podporovatele v České republice i zahraničí. K dnešnímu dni dárci umožnili chodit do školky a školy již více než 80 dětem.
Do programu na podporu sirotků a dětí z nejchudších rodin zařazujeme ty, jejichž biologická či náhradní rodina si nemůže dovolit platit školné. Důvodů může být hned několik. Některé z dětí, které přišly z různých důvodů o jednoho či oba rodiče, vychovávají babičky, sousedé nebo vzdálenější příbuzní. Babičkám na těžkou práci zkrátka nezbývá dost energie, sousedům a dalším příbuzným peníze. Máme v programu i děti, které rodiče mají. Ti ale mnohdy bývají postižení, a to jak fyzicky, tak mentálně, a je pro ně často nemožné vykonávat i jednoduchou práci. Pro tyto případy je typické, že se jim ještě nějakým způsobem podaří zajistit si základní stravu a přežít. Školné už je ale nad jejich síly a děti tak zůstávají doma. Často jsou tyto děti navíc vystaveny těžkým manuálním pracím, a to už od útlého věku.
Náš program radikálně mění dětem život k lepšímu. Kromě kvalitního vzdělání se jim dvakrát denně dostane i kvalitní strava, kterou se snažíme neustále vylepšovat. U sirotků a nejchudších rodin je typické, že děti doma buď hladoví, nebo jedí neustále dokola jen jednu či dvě suroviny. Absolutně chybí jakékoliv vitamíny. Často také nemají kde spát. Spí na zemi, na židli nebo rozpadlých křeslech. Sponzorům tedy umožňujeme podpořit své děti i nad rámec školného, a to právě zakoupením balíčku na spaní. Ten zahrnuje novou matraci, deku, polštář, povlečení a moskytiéru. Moskytiéra má klíčovou úlohu, jelikož chrání děti v noci před komáry, kteří přenášejí malárii a další nemoci.
Děti mají kromě školy možnost zapojit se i do mimoškolních aktivit, například do tanečního kroužku nebo mládežnického fotbalového týmu Unga United FC. Chceme děti podporovat tak dlouho, jak jen to bude třeba. Hledáme proto takové sponzory, kteří budou ochotni podporovat své dítě pokud možno až na střední školu, a kdo ví, třeba i dál. Tento závazek však není podmínkou.
Jak to funguje?
Naši koordinátoři Dolphine a Kennedy ve spolupráci s místní komunitou nejprve zhodnotí situaci dítěte a určí, zda je skutečně taková, že rodině neumožňuje poslat dítě do školy. Pokud tomu tak je, a dítě má zájem chodit do školy, pošlou jeho údaje Honzovi, který má v rámci Týmu Rael tento program na starosti. Dítě projde dalším hodnocením. Často se třeba doptáváme na jeho zdravotní situaci nebo na to, jak přišlo o rodiče. Také zjišťujeme, zda má kde spát. V neposlední řadě je pak třeba ověřit, zda máme ve škole a školce ještě kapacitu na to, abychom dítě přijali. Nebráníme se ale ani situacím, zejména u starších dětí, kdy je pro dítě vhodné chodit na jinou školu. I v takovém případě ho můžeme podpořit.Projde-li dítě celým schvalovacím procesem, hledá se mu sponzor. Podporovatele máme hlavně v České republice a ve Spojených státech, najdeme je ale také třeba na Slovensku nebo v samotné Africe. Pokud sponzor souhlasí s podporou konkrétního dítěte, pošle školné na daný rok a my vydáme do Keni povel, že dítě je přijato do programu a může začít chodit do školy. Školné činí 4000 Kč ročně. Celá částka jde přímo dítěti na uhrazení školného a stravy, nikdo další si z ní nebere ani korunu.
Sponzoring, který je vlastně takovou adopcí na dálku, nemusí skončit jen u placení školkovného či školného. Pokud se rozhodnete, můžete toho udělat mnohem více.
Co dalšího můžete udělat?
Čas od času je možné své holčičce či chlapečkovi poslat dárek. A to vždy, když se do Keni vydá skupina dobrovolníků. Vhodné je poslat například psací potřeby, sešity, penál a další školní potřeby, hračky, oblečení nebo boty. Váha balíčku ale nesmí přesáhnout 2 kila a musí na něm být zřetelně uvedeno jméno dítěte.Dobrovolníci děti navštěvují přímo v jejich domovech, kontrolují školní docházku, zdravotní stav, doručují dárečky a zjišťují, co dalšího by potřebovaly. Obvykle to bývají boty či batoh do školy, někdy je to ale třeba i matrace na spaní nebo nová školní uniforma.
Děti pak jako poděkování čas od času nakreslí svým podporovatelům obrázky, které vám pak předáme osobně nebo pošleme až domů. Kromě toho rádi posíláme i fotky, abyste se mohli sami přesvědčit, že i keňské děti rostou jako z vody.
Máte zájem se do programu na podporu sirotků a dětí z nejchudších rodin přidat? Napište nám na email honza@projektrael.cz.
Rádi byste děti podpořili, ale nepřejete si dlouhodobý závazek? Zlepšete dětem stravu. Na našem speciálním e-shopu jim můžete koupit bednu s ovocem a zeleninou, slepici, kozu, a dokonce i kravičku.